FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO

Mokasta kapusova uš - Brevicoryne brassicae (L.)

Mokasta kapusova uš je škodljivec rastlin iz družine križnic - Brassicaceae. Pojavlja se v zgoščenih kolonijah na spodnji strani listov in stebel kapusnic. Uši pogosto najdemo globoko v notranjosti zeljnatih glav in brstičnega ohrovta.

 

Razširjena je vsepovsod v zmernem pasu, še zlasti v območjih, kjer pridelujejo kapusnice.

OPIS

Imago:

  • Nekrilate uši (aptere) merijo od 2,0 do 2,6 mm. Osnovna barva je zelena. Skozi plast voščenega oprha, ki ga izločajo, pa so videti modro-sive. Glava in oprsje sta temna. Tipalnice segajo do polovice dolžine telesa. Na hrbtni strani zadka je več prekinjenih prečnih prog. Sifoni so zelo kratki in čokati, repek (kauda) je trikotne oblike.

  • Krilate uši (alate) merijo od 2,0 do 2,4 mm. Tipalnice so enako dolge kot je dolžina telesa. Oprsje je temno-zeleno, zadek rumenkasto zelen ter pokrit z voščenim oprhom, noge pa so temno rjave. Trakovi na zadku so v sredini presekani. Pri slabo pigmentiranih živalcah so vidne samo dve do tri ozke proge pred sifoni. Sifoni so kratki, sodčkasti ter nekoliko pigmentirani, približno toliko dolgi kot repek. Repek (kauda) je trikotne oblike. Krila so mehko-kožnata in prozorna.

Jajčeca:  so svetleče črna. Obravnavana vrsta prezimuje večinoma v obliki jajčec, ki jih najdemo na raznih trajnih križnicah, lahko pa tudi na prezimljenih kapusnicah.

Ličinke:  so zelenkaste in prekrite z voskastim oprhom, nahajajo se v zatesnjenih kolonijah.

BIOLOGIJA IN Razvojni krog

Gostiteljske rastline so iz družine križnic (Brassicaceae), rodu Brassica - kapus, repa, ogrščica; kot tudi okrasne rastline in samonikle plevelne vrste iz družine križnic: Sisymbrium L. – dihnik, Diplotaxis DC. - dvoredec, Lepidium L. - draguša.

V hladnejših območjih je razvoj kapusove uši (B. brassicae) holocikličen. Celoten razvoj uši poteka na eni gostiteljski vrsti oziroma na ožjem krogu sorodnih vrst. Kapusova uš je  monecična. V območjih, kjer so zime mile, se spolni rod ne pojavi. Prezimijo virginopare, tak razvoj pa označujemo kot anholocikličen razvoj.

 

Spomladi, meseca aprila se iz jajčec, ki so prezimila, izležejo samo samice-uši temeljnice (edn. fundatrix). Le-te živorodno ležejo spet samo samice - virginopare, katere oblikujejo goste kolonije okoli cvetnega stebla, ter se postopoma razvijajo in širijo na mlade sočne liste v sredini glave rastline . Tekom poletja  se razvije v ugodnih razmerah več kot 10 rodov, ki sestojijo iz krilatih in nekrilatih oblik samic - virginopare. Populacijski maksimum nastopi meseca julija in avgusta, nadaljnji pa konec septembra in v mesecu oktobru. Nekrilate virginopare izležejo povprečno 26 do 29, krilate pa od 13 do 23 ličink (nimf). Populacijska gostota listnih uši postopoma naraste, zato začne primanjkovati hrane. Posledično se pojavijo krilate oblike listnih uši.

 

Krilati samci (andropara) in nekrilate samice se pojavijo septembra in oktobra. Po oploditvi (kopulaciji) oplojene samice izležejo zimska jajčeca, ki prezimijo v bližini tal na listih in kocenih različnih vrst rastlin iz družine križnic.

Ličinke potrebujejo pri temperaturi 18 0C deset dni da odrastejo, tako ima lahko mokasta kapusova uš v ugodnih razmerah na leto več kot petnajst rodov.

ŠKODA IN VARSTVENI UKREPI

Mokasta kapusova uš povzroča bele madeže na raznih kapusnicah. Uši sesajo sok na mladih listih, ter s tem povzročajo iznakaženje in zakrnelost rastlin. Listi porumenijo, osrednji cvetovi se začnejo zvijati in zbledijo.

Neposredna škoda ni velika, glavni problem je onesnaževanje pridelkov. Ob naglem množenju lahko uši popolnoma prekrijejo rastline. Na rastlinah, ki so polne levitvenih ostankov (olevkov), se pojavlja tudi medena rosa. Mlade rastlinice so posebej ogrožene. Napadeno zelje ne oblikuje glav, pri oljni repici in ogrščici se iznakazijo cvetovi, ali pa se cvetni brsti ne odpro. Večja je posredna škoda, saj je mokasta kapusova uš prenašalka okoli dvajset rastlinskih virusov (npr. cvetačni mozaik virus - Cauliflower mosaic virus, črna obročkavost kapusnic - Brassica virus 1 / Turnip mosaic virus).

Številčnost kapusove mokaste uši je precej odvisna od podnebnih razmer. Ker prezimi jajčece, ki ga samica odloži na kocene kapusnic, je za varstvo novih posevkov pomembno, da ostanke kapusovih rastlin sežgemo ali pa jih globoko zakopljemo ob spravilu pridelka. Poleti kapusnice redno pregledujemo!

Za zatiranje mokaste kapusove uši-Brevicoryne brassicae (L.) so pri nas registrirani pripravki: Karate 2,5 WG, Confidor SL 200, Bulldock EC 25.

 

Besedilo: Špela Modic

New Page 1
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za zdravstveno varstvo ratlin